Kakšna je razlika med božičnico, 13. plačo in stimulacijo?
Božičnica, 13. plača ali nagrada za delovno uspešnost oz. stimulacija so izrazi za izplačila delavcem ob koncu leta. A ni samo od imena odvisno, kako bo izplačilo obdavčeno. Če gre za izplačilo, ki je dogovorjeno po pogodbi o zaposlitvi ali kolektivni pogodbi, je to enako plači, kar pomeni, da so plačani tudi vsi davki in prispevki, izplačani znesek pa se šteje v pokojninsko osnovo. Izplačilo stimulacije, ki izvira iz uspešnosti poslovanja gospodarske družbe, se smatra kot del plače, zato gre izplačilo tudi v pokojninsko osnovo oziroma M4, od tega se plačajo tudi vsi prispevki in dohodnina.
Če pa gre za izredni dogovor o izplačilu, je to drug prejemek iz delovnega razmerja, za katerega se plača akontacija dohodnine in se ne všteva v pokojninsko osnovo. Če ima torej podjetje v svojem pravilniku oziroma aktu opredeljeno izplačilo Božičnice oz. 13.plače, gre za termin Božičnica oz. 13.plača. V obeh primerih se plačajo vsi prispevki in dohodnina, vendar se izplačilo smatra za drug dohodek iz delovnega razmerja.
Neposredno po zakonu delodajalci niso zavezani izplačevati trinajste plače, saj zakon o delovnih razmerjih pravi le, da je poslovna uspešnost sestavni del plače, če je to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Večina kolektivnih pogodb dejavnosti tako določa, da se o tem dogovarjata delodajalec in reprezentativni sindikat, praviloma na začetku leta ob sprejemanju poslovnega načrta. V nekaterih kolektivnih pogodbah dejavnosti ločujejo med trinajsto plačo - kot plačilom za poslovno uspešnost - in božičnico. Prvo tako prejmejo delavci za opravljeno delo v preteklem letu in jo dobijo izplačano v sorazmernem deležu, glede na to, koliko časa so v iztekajočem se letu delali. Božičnica pa je določena kot posebno darilo oziroma nagrada delodajalca in se v družbah, ki dobro poslujejo, izplačuje enako vsem, ki so na dan izplačila zaposleni pri delodajalcu; ta jo lahko izplača tudi v blagu.
vir: mojracunovodja.eu