| 

Moja pisarna

Talne obloge v pisarni

Talne obloge v pisarni

Kako pomembna je talna obloga v delovnem prostoru, je odvisno do namembnosti prostora in dejavnosti, ki se bo v njem odvijala, kot tudi od potreb in želja vsakega uporabnika prostora posebej. Idealne talne obloge, ki bi bila primerna za vse namene, ni. Veliko pa je odvisno tudi od tega, kje se delovni prostor nahaja v zgradbi, recimo ali gre za pritličje brez kletne etaže, ali je v etaži pod vašim delovnim prostorom drugo podjetje, ki se ukvarja z neko "tiho" dejavnostjo. Skratka dejavnikov, na podlagi katerih se izbira talno oblogo, je več in niso nujno vedno usklajeni med sabo.

Za talne obloge pisarne je namembnost prostora znana, obstajajo pa drugi vplivni faktorji, na katere bodite pozorni pred končno določitvijo, saj niso nujno z roko v roki z vašimi osebnimi željami in preferencami. Pred izbiro tlaka za pisarne moramo namreč predvideti, kakšna bo pogostost uporabe prostora (bodo v pisarno hodile tudi stranke) in kakšna bo obremenitev tlaka (obremenjevanje s kolesci pisarniškega stola, postavitev težkega pohištva na nogicah, hoja z visokimi petami, vnos kamenčkov na podplatih čevljev). Poleg tega je pomembno, ali je v prostoru vlaga (hoja z mokrimi čevlji) in kakšne možnosti čiščenja ter vzdrževanja omogoča tlak. V poslovnih stavbah je pomembna tudi zvočna izolativnost tlaka. Hoja po trdi površini lahko povzroča veliko motečega udarnega hrupa. Mehki tekstilni materiali dušijo hrup, medtem ko so laminati in kamen manj primerni. Priporoča se toplotna izolativnost, ki je še posebno pomembna v pritličnih in kletnih prostorih, kar občutijo še posebej tisti, ki so sicer bolj "zmrznjene" narave in po več ur sedijo pri miru za delovno mizo. Pri izbiri talnih oblog je potrebno upoštevati zakonske zahteve v zvezi s požarno varnostjo in varnostjo ter zdravjem pri delu, in sicer:

Tla v delovnih prostorih ne smejo imeti izboklin, lukenj ali podobnih neravnin. Obloge pohodnih površin morajo biti odporne pred obrabo in gladke, vendar na njih ne sme drseti.
Če so nivoji tal delovnega prostora različni, je potrebno prehode med nivoji označiti.

Tla delovnih prostorov morajo biti toplotno izolirana, pri čemer je potrebno upoštevati vrsto dela in fizično aktivnost delavcev pri delu. Tla delovnih prostorov, v katerih se zaposleni zaradi dela zadržujejo več kot 2 uri dnevno, morajo imeti koeficient toplotne prevodnosti manjši od 6 W/m2K. Temperatura tal delovnih prostorov ne sme biti nižja od 19 °C in ne višja od 29 °C. Temperatura tal delovnih prostorov, v katerih se delavci zadržujejo več kot 2 uri dnevno, ne sme biti višja od 27 °C.

Tla v delovnih prostorih, kjer obstaja večja nevarnost požara, morajo biti iz negorljivega materiala.
Ostali dejavniki so bolj osebnega značaja. Recimo moteče so talne obloge, ki puščajo vlakna in povzročajo alergije. Neprijeten je lahko tudi vonj talne obloge, pomembna sta estetski videz in usklajenost izbranega tlaka z drugo opremo v prostoru. Pomemben dejavnik pri odločitvi za talno oblogo je tudi njena trajnost, ki pa ni nujno odvisna samo od njene kakovosti, ampak tudi od opreme, na primer kolesc na stolih in preostalem pohištvu, ki so v prostoru.

Različne vrste talnih oblog imajo nekatere prednosti in slabosti. Prednost tekstilnih talnih oblog je pestrost barv in vzorcev, omogočajo "mehak" korak, so pa manj odporne proti madežem in manj trajne kot na primer lesene, keramične in kamnite. Posebnost z estetskega vidika so volnene talne obloge. Prednost lesenih talnih oblog je, da jih lahko obnavljamo, brusimo in ponovno prelakiramo ali naoljimo. Poleg tega je les eden tistih plemenitih materialov, ki je vedno moden in vnaša v prostor toplino ter domačnost. Vendar pa so lesene talne obloge manj odporne proti vlagi kot keramične in kamnite talne obloge, ki pa so bistveno bolj hladne. Kamen daje prostoru vtis prestiža in plemenitosti, zato ga še posebno radi uporabljajo za sprejemne prostore, hodnike, stopnišča. Tlaki iz naravnega kamna spadajo med najbolj dekorativne in obstojne talne površine, če so pravilno projektirani, izvedeni in vzdrževani. Laminatne talne obloge so navadno zelo vzdržljive. Umetna masa, ki predstavlja zgornjo plast laminatnega parketa, je odporna proti kemikalijam, mastnim madežem, udarcem, obrabi in razenju (tudi proti ženskim petam in vrtljivim kolescem pisarniških stolov). Pomembna prednost keramike je visoka obrabna odpornost in enostavnost čiščenje, če je površina gladka in glazirana. Talne obloge iz PVC so preproste za vzdrževanje in primerne za uporabo v prostorih z veliko frekventnostjo in velikimi obremenitvami, kot so na primer javni prostori. Njihova prednost je tudi sorazmerno nizka cena in široka paleta barv ter vzorcev. Vinil je izjemno trd in trpežen material, odlikuje ga nizka stopnja gorenja in dobra absorpcija zvoka.

Izbira različni materialov in barv talnih oblog je pestra in obsežna. Prava izbira pa bo, ko boste izbrali talno oblogo, ki se vam bo finančno obrestovala (izbira prave talne obloge glede na namembnost, manjše in enostavnejše vzdrževanje, daljša življenjska doba), bo zdravju prijazna, udobna, narejena iz ekoloških materialov, estetsko privlačna in se bo oblikovno vklopila v vaš delovni prostor.

Vir: http://www.politron-mp.si

Urška Č.

sorodni članki