| 

Moja pisarna

Delovno okolje

Delovno okolje

Utesnjen prostor, slaba luč, poleti vroče, pozimi vas zebe, zrak je zadušljiv ... Če katera od navedb velja za vašo pisarno, za vaš delovni prostor oziroma delovno okolje, vam svetujemo, da se pogovorite s svojim delodajalcem. Razlog za pogovor je neustrezno delovno okolje, ki ga zakonsko predpisujeta Pravilnik o varnosti in zdravju s slikovnim zaslonom (Uradni list RS, št. 30/2000, 73/2005) in Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih (Uradni list RS, št. 89/99, 39/2005).

Tokrat smo pogledali v prvi pravilnik, ki opredeljuje ustreznost delovnega okolja pri delu s slikovnim zaslonom. Pa poglejmo njegove zahteve:

Delovno okolje

Prostorske zahteve

 

  1. Delovno mesto mora biti oblikovano tako, da delavec ne dela v prisilni nefiziološki drži. 
  2. Na delovnem mestu mora biti dovolj prostora, da delavec zlahka spreminja položaj telesa in opravlja potrebne gibe pri delu.
  3. Prostornino, prosto talno površino na delavca in višino prostora določa pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih.

Osvetljenost

  1. Naravna in/ali umetna osvetljenost prostora mora biti, če je le mogoče, 400 lx + / - 100 lx in mora zagotavljati zadovoljive svetlobne razmere, upoštevajoč vrsto dela in zmogljivost delavčevega vida. Če je le mogoče, razmerje svetlosti med zaslonom in okoljem v neposrednem vidnem polju ne sme presegati 1:3, v ožjem vidnem polju 1:10 in v širšem vidnem polju 1:20.
  2. Moteče bleščanje in odseve zaslona je potrebno preprečiti z ustrezno postavitvijo delovnega mesta glede na razmestitev in tehnične karakteristike virov osvetlitve.

Bleščanje in odsevi

  1. Delovno mesto mora biti oblikovano tako, da viri svetlobe, kot so okna, svetilke ali druge svetlobne odprtine ali svetle površine ne povzročajo neposrednega bleščanja ali motečega zrcaljenja na zaslonu.
  2. Okna morajo imeti ustrezna senčila za preprečevanje vpada sončne svetlobe na delovno mesto ali v prostor tako, da ni moteno delo.
  3. Zaslon, če je le mogoče, ne sme biti obrnjen proti oknu ali od okna, sicer so potrebni posebni ukrepi proti bleščanju in zrcaljenju. Nizi stropnih svetilk morajo biti vzporedni s smerjo delavca na delovnem mestu, zaslon pa mora biti nameščen in nagnjen tako, da ni zrcaljenja svetilk na zaslonu. Svetilke v prostoru morajo imeti takšne svetlobno tehnične karakteristike, da ne povzročajo zrcaljenja na zaslonu.

Hrup
Hrup opreme in drugih virov zvoka v prostoru ne sme motiti dela in mora izpolnjevati zahteve pravilnika o varnostnih in zdravstvenih zahtevah pred nevarnostjo hrupa pri delu.

Toplotne razmere
Toplotne razmere morajo ustrezati zahtevam za toplotno udobje za fizično lahko delo.

Sevanje
Vsa elektromagnetna sevanja, z izjemo vidnega sevanja, morajo biti za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu v skladu s predpisi in zmanjšana do najmanjše možne mere.


Vir: Pravilnik o varnosti in zdravju s slikovnim zaslonom (Uradni list RS, št. 30/2000, 73/2005)

sorodni članki