| 

Moja pisarna

Delovna površina

Delovna površina

Kupi papirjev, pisarniški pripomočki vse na okrog, raztreseni svinčniki po celi mizi (pa seveda nikoli nikjer nobenega, ko ga potrebujete!), skratka cel kaos je vaša delovna miza. Kakšna pa bi morala biti vaša delovna miza oziroma delovna površina, na kateri še poleg vsega naštetega stoji vaš računalnik, monitor, tipkovnica in miška ... Precej večja kot le za eno dlan, s katero tipkate po vaši tipkovnici. Oglejmo si kaj o tem pravi Pravilnik o varnosti in zdravju s slikovnim zaslonom (Uradni list RS, št. 30/2000, 73/2005), ki v prilogi določa zahteve o velikosti in drugih pogojih, ki delovno površino opredelijo kot normalnim delovnim pogojem ustrezno.

Delovna miza ali delovna površina

  1. Delovna miza ali delovna površina ne sme imeti leska in mora biti iz snovi, ki na dotik ni hladna. Uporabiti je potrebno ustrezne materiale (npr. les).
  2. Površina mize ali delovne površine mora biti najmanj 800 mm x 1200 mm in zadostna za delo, tako da omogoča primerno razmestitev zaslona, tipkovnice, pisnih podlag in ostale opreme in dovolj prostora za premikanje miške.
  3. Pod mizo mora biti prostega prostora najmanj 600 mm x 580 mm x 620 mm (globina x širina x višina).
  4. Delovna miza ali delovna površina mora biti stabilna in mora biti, če je le mogoče, po višini nastavljiva ali pa mora biti višina med 720 in 750 mm.
  5. Držalo za predloge mora biti stabilno, nastavljivo, imeti mora ravnilo za označevanje vrstic in mora biti izvedeno in postavljeno tako, da ne povzroča delavcu dodatnih obremenitev oči, vratu in/ali glave.

Isti pravilnik opredeljuje tudi kakšen naj bi bil vaš delovni stol, na katerem presedite večino svojega dne, ko opravljate delo s slikovnim zaslonom.

Delovni stol

  1. Delovni stol mora biti stabilen in delavcu omogočati udoben položaj ter neovirano premikanje.
  2. Delovni stol mora imeti nastavljivo višino sedežne površine in premično podvozje.
  3. Ledvena opora za hrbet mora biti nastavljiva po naklonu in višini in naj omogoča elastično podajanje naslonjala pri spreminjanju naklona hrbta.
  4. Opora za noge mora biti zagotovljena vsakemu delavcu, ki to želi. Biti mora dolga najmanj 450 mm in široka 350 mm, dovolj visoka, stabilna, nedrseča in mora delavcu omogočati udoben položaj in naklon nog.

Urška Č.

Vir: Pravilnik o varnosti in zdravju s slikovnim zaslonom (Uradni list RS, št. 30/2000, 73/2005)

sorodni članki