| 

Aktualno

Dravsko-pomurska gazela 2012 je GMT

Dravsko-pomurska gazela 2012 je GMT

Dnevnik, družba medijskih vsebin, d. d., je danes v Hotelu Habakuk v Mariboru razglasila dravsko-pomursko gazelo 2012. Najhitreje rastoče podjetje v regiji in četrti finalist izbora za naziv zlata gazela 2012 je murskosoboško podjetje GMT, ki je bilo lani že regijska gazela in bronasta gazela 2011. Sicer je sto najhitreje rastočih podjetij v dravsko-pomurski regiji v petih letih ustvarilo 1.599 novih delovnih mest, celotno regijsko gospodarstvo pa je izgubilo kar 9300 delovnih mest.

GMT
Podjetje GMT je uveljavljeno družinsko podjetje z dejavnostjo na področju trgovine z rezervnimi deli in opremo za motorna vozila. Njegovi glavni tuji trgi so države bivše Jugoslavije, Bolgarija, Slovaška, Češka, Avstrija, Nemčija, Italija, Španija, Belgija in Madžarska, delež izvoza v celotni prodaji pa dosega kar 45,2 odstotka. Trenutno poslovna družina GMT šteje 86 zaposlenih v 17 poslovalnicah. Največji skok je podjetje GMT naredilo leta 2009, ko je na območju nekdanje Jugoslavije kupilo podjetja družbe British Petrol (BP) za prodajo maziv Castrol, Aral in BP. V letu 2011 je vrednost izvoza tega podjetja dosegala 18,35 milijona evrov, za 41,9 odstotka več kot leta 2010. 32,6 odstotka izvoza odpade na ozemlje nekdanje Jugoslavije in 67,4 odstotka v države Evropske unije. V podjetju GMT v lastnih predavalnicah izvajajo interno izobraževanje skupaj z dobavitelji in zunanjimi strokovnjaki. Kot dolgoročno rešitev načrtujejo lasten izobraževalni center v okviru poslovno-logističnega centra z vzorčno delavnico in predavalnicami, kjer bodo skrbeli za sistematičen razvoj zaposlenih in izobraževanje kupcev. Zaposleni so namreč sedaj vsak dan v stiku z najmanj 154 strateško pomembnimi dobavitelji in 2000 stalnimi kupci, medtem ko jih je v sistemu že več kot 10.000 s ponudbo več kot 75.000 artiklov. Podjetje GMT je letos že tretjič med nominiranci za regijskega zmagovalca. Lani je v finalnem izboru prejelo priznanje bronasta gazela.

Obrazložitev komisije
Tudi letos kazalniki poslovanja GMT-ja kažejo navzgor: prodajo so v zadnjih petih letih ponovno skoraj početverili in se je v letu 2011 povzpela proti 41 milijonom evrov. Od tega je čisti dobiček znašal 4,5 milijona evrov. A resnični prvak je GMT v dvigovanju dodane vrednosti. V letu 2011 je 70 sodelavcev - ti so v povprečju prejemali višjo plačo kot leto pred tem - ustvarilo 111.360 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. To je - glede na dobrih 65.000 evrov v letu 2010, kar 71-odstotno povečanje. GMT na mednarodnih trgih ustvarja že 45 odstotkov prodaje (lani je delež znašal 40 odstotkov). Na slovenskem trgu je tržni voditelj: po prometu dvakrat presega svoja najbližja konkurenta, tretjega pa za več kot štirikrat. GMT-jeve investicije v rast in razvoj so samo v letu 2012 so že dosegle vrednost 5 milijonov evrov. Kot dejavnik uspeha zaznavajo tudi razvoj zaposlenih, zato jih nenehno usposabljajo in uveljavljajo trženjsko naravnano organizacijsko kulturo. Kot pravijo: ni dovolj izdelek samo prodati, temveč kupcu tudi svetovati. Družinsko podjetje GMT, ki je v odločitvah o rasti s pripojitvami premišljeno - lani so na primer zavrnili priložnost za prevzem podjetja zaradi razhajanja v strateških pogledih - je metodološka komisija izbrala za dravsko-pomursko gazelo leta 2012.

Med nominirance za dravsko-pomursko gazelo 2012 je metodološka komisija poleg podjetja GMT, izbrala še podjetje Elektronika Borak s Ptuja in podjetje Ocean Orchids iz Dobrovnika.

Dravsko-pomurske gazele 2012 v 5 letih ustvarile 1599 novih delovnih mest
Gazele dravsko-pomurske regije so v petih letih prihodke iz prodaje povečalo skoraj štirikrat (indeks rasti je 369). Ob tem so pogodbo o zaposlitvi sklenile s 1599 novimi sodelavci. V istem obdobju, od leta 2006 do 2011, je gospodarstvo dravsko-pomurske regije vrednost prodaje povečalo za skromnih 14 odstotkov in izgubilo kar 9300 delovnih mest. Stotnija najhitreje rastočih gazel je primerjalno presojo ponudila tudi po rasti dodane vrednosti: s 35,5 milijona evrov v letu 2006 so jo povečale na skoraj 92 milijonov evrov v 2011. V primerjavi z 'gazeljo' rastjo je regijsko gospodarstvo v istem obdobju dodano vrednost povečalo za skromnih 10 odstotkov. Na lestvici najhitreje rastočih podjetij dravsko-pomurske regije jih 40 odstotkov presega povprečno dodano vrednost 36.966 evrov na zaposlenega v Sloveniji. Po velikosti med najhitreje rastočimi podjetji na lestvici v regiji prevladujejo mikropodjetja (72 odstotkov), slaba četrtina (23 odstotkov) je malih podjetij, sledijo velika (4 odstotke) podjetja in eno srednje veliko podjetje.

Sklepna prireditev Slovenska gazela 2012 bo v četrtek, 25. oktobra, v SNG Opera in balet Ljubljana. Podrobnejše informacije o projektu Gazela 2012 najdete na spletni strani www.gazela.com.
 

sorodni članki