| 

Aktualno

Primorsko-notranjske gazele 2012 v 5 letih ustvarile 791 novih delovnih mest

Primorsko-notranjske gazele 2012 v 5 letih ustvarile 791 novih delovnih mest

Sto najhitreje rastočih podjetij primorsko-notranjske regije je v petih letih med 2006 in 2011 za 3,7-krat povečalo prodajo in za 2,7-krat dodano vrednost. Ob tem je sto gazel v petih letih ustvarilo 791 delovnih mest, celotno regijsko gospodarstvo pa v istem obdobju beleži skoraj 6000 manj zaposlenih.

Med sto najhitreje rastočimi podjetji primorsko-notranjske regije tudi v letošnjem letu prevladujejo mikro podjetja: 72 jih naštejemo na lestvici. Okroglo četrtino je malih podjetij, preostale tri odstotke pa zastopajo srednje velike družbe.

Sto regijskih hitro rastočih podjetij je v petih letih prispevalo 791 delovnih mest, 3,7-krat povečalo prodajo in 2,7-krat dodano vrednost. Primerjava s sliko primorsko-notranjskega gospodarstva: skoraj 6000 manj zaposlenih v letih 2006 do 2011, komaj 12-odstotno povečanje prodaje in le 7-odstotno povečanje dodane vrednosti.

Sicer pa je v petih letih sto podjetij, uvrščenih na regijsko lestvico, svoj komaj enoodstotni delež v vrednosti prodaje regije popeterilo, z vidika zaposlovanja pa so preprosto svetilnik v temi: ustvarjajo nova delovna mesta in zaposlujejo, medtem ko drugi odpuščajo. Ob upoštevanju podjetij na regionalni lestvici so gazele v letu 2011 v povprečju zaposlovale 17 sodelavcev in dosegale povprečni čisti dobiček v višini 165.223 evrov. Med stotimi gazelami jih je v 2011 več kot polovica (55) presegalo povprečno dodano vrednost na zaposlenega v Sloveniji, 36.966 evrov na zaposlenega.


Sorazmerno visoka verjetnost preživetja
V nasprotju z ugotovitvami iz preteklih let se letošnja generacija primorsko-notranjskih gazel bolj kot prejšnje naslanja na dolžniške vire. Delež lastniškega kapitala v strukturi financiranja v povprečju znaša manj kot četrtino – 23 odstotkov (lani 43 odstotkov). Kljub temu imajo letošnje gazele celo nekoliko višjo verjetnost preživetja kot lanske: povprečna vrednost kazalnika verjetnosti neuspeha v naslednjih dvanajstih mesecih (Failure Score), ki ga po lastni metodologiji izračunava družba Bisonode, za sto najhitreje rastočih primorsko-notranjskih podjetij dosega 74,5 (lani 69,6). To pomeni bistveno večjo verjetnost preživetja povprečne regijske gazele, kot to velja za gospodarstvo regije kot celote z indeksom 45. Več o metodologiji tukaj.


Podrobnejše informacije o projektu Gazela 2012 najdete na spletni strani www.gazela.com, kjer najdete tudi medijsko središče s fotografijami in lestvico 100 najhitreje rastočih podjetij regije.
 

sorodni članki