| 

Moja pisarna

Zelena streha nad glavo (nad vašim poslovnim prostorom)

Zelena streha nad glavo (nad vašim poslovnim prostorom)

09.05.2008 ob 20:00

Predstavljajte si (ali podoživite svoj vsak dan), da se zjutraj odpravite od doma - živite v stanovanjski blokovski soseski, brez večjih zelenih območij v njej, se peljete po mestni obvoznici ali mestni ulici - povsod asfalt, levo in desno predvsem betonski poslovni in stanovanjski objekti, in se končno pripeljete do poslovne zgradbe, v kateri imate svojo pisarno. Tam pa se odpravite na ozelenjeno streho ali atrij posejan z drevesnicami in rožami, kjer lahko v miru in naravi spijete svojo jutranjo kavo! Godi, kajne!?
Vprašanje se postavlja kar samo. Ali ste že kdaj pomislili, da bi imeli na strehi vaše poslovne zgradbe pravi majhen travnik ali celo park? Da bi imeli zeleno streho? Ta ideja sicer po Evropi in drugje v svetu vse pogosteje postaja resničnost. Zelene strehe so namreč strehe, na katerih se namesto pustih strešnih kritin bohotijo rastline, s čimer se poleg mnogih drugih prednosti izboljšuje tudi izgled gosto poseljenega urbanega območja.

Slika - Primer zelene strehe na poslovnem objektu

Učinki ozelenitve streh
Z ozelenitvijo streh dosežemo ugodne estetske, klimatske, ekološke in gradbeno-fizikalne učinke. Strehe (posebno ravne) so pogosto arhitektonsko nezanimive ali celo grde, predvsem pa tudi neizkoriščene. Brez dvoma zelenje in cvetje na strehi pomenijo v estetskem pogledu velik napredek. Flori se pridruži tudi fauna, s čimer se vzpostavijo skoraj popolne naravne razmere, primerne pa so tudi lahko za dnevno sproščanje med napornim delavnikom. Zelena streha je razširjena predvsem v skandinavskih deželah, pri nas se skoraj ne pojavlja ali pa je zgolj velika izjema. V zadnjem obdobju pa je zaznati večje premike na evropskih tleh, saj zelena streha postaja vedno bolj cenjena in vedno pogosteje uporabljana. V Nemčiji so npr. v letu 2002 ozelenili 14 mio m² stanovanjskih, poslovnih in industrijskih strešnih površin. Nekatere občine v Nemčiji pa ob načrtovanju novogradenj celo predpisujejo obvezno ozelenitev streh.

Sestava zelene strehe
Zelena ravna streha je rešitev, ki nam prinese nove zelene površine ter pripomore k lepšemu videzu in ohranjanju ravnovesja v naravi, poleg tega pa so zelene strehe dobra toplotna, protipožarna in zvočna zaščita objekta. Hidroizolacijo ščitijo pred vremenskimi vplivi in s tem podaljšujejo življenjsko dobo strehe. Danes je povprečna življenjska doba zelene strehe tudi 70 do 100 let, če je le ta kakovostno izdelana ter primerno vzdrževana in negovana.
Zelena streha je sestavljena iz naslednjih plasti: podkonstrukcije, strešne izolacije, drenažne plast, filtrske plast, protikoreninske zaščitne plasti, zaščite pred zdrsom, ki je potrebna pri rahlo nagnjenih zelenih strehah, z naklonom večjim od 9º, ter vegetacijske plast, ki jo preraščajo rastline. Glede na vrsto oz. izvedbo vegetacijske plasti pa ločimo naslednje načine ozelenitve streh:

  • Biotopska ozelenitev: kjer vegetacijsko plast predstavlja izključno avtohtono, samoraslo rastlinstvo, kot so trave in mahovi, in ne potrebuje posebne nege.
  • Ekstenzivna ozelenitev: je manj obremenilna za streho in manj zahtevna za vzdrževanje. Zasajene so nizkorastoče rastline, kot so nagelj, perunika, rman, netresk, sivka, bor, pušpan, trave, odporne na sušo, mahovi, lahko celo kaktusi, ki so odporni na zmrzal. Ekstenzivna ozelenitev potrebuje nego samo v začetnem obdobju, dokler se rastline popolnoma ne zarastejo. Primerna je tako za ravne strehe kot tudi za strehe z manjšim naklonom. Plast substrata pod zasaditvijo je debeline 5 do 20 cm. Takšne strehe se uveljavljajo že 50 let, največ pa jih lahko najdemo prav v Evropi.
  • Intenzivna ozelenitev: je precej obremenilna za streho in tudi izjemno zahtevna za vzdrževanje. Vegetacijsko plast predstavljajo večinoma grmovnice in nizkorastoča drevesa kot so javor, bor, hortenzija, vrtnice vzpenjavke,… Te zahtevajo stalno vzdrževanje, gnojenje in zalivanje. V zadnjem času pa je šla intenzivna ozelenitev celo tako daleč z razvojem, da omogoča tudi postavitev raznih vodnjakov, potk in pregrad. Potrebna je substratna podlaga debeline 12 do 60 cm. Intenzivne zelene strehe so manj pogoste.
  • Prestavljiva ozelenitev: predstavljajo jo rastline v večjih in manjših posodah in jo lahko po želji kombiniramo z intenzivno ali ekstenzivno ozelenitvijo. Najprimernejše rastline so majhne ali srednje velike listopadne grmovnice, ki naj bodo odporne proti zmrzali. Primerni so tudi počasneje rastoči iglavci.

Slika - Prerez sestave zelene strehe

Prednosti zelene strehe
Pri ozelenitvi strehe moramo upoštevati mnoge dejavnike, saj je taka vrsta pokrivanja objekta razmeroma zahtevna. Upoštevati je potrebno ali imamo na voljo ustrezne klimatske pogoje za kakovostno ozelenitev strehe, tehnično ustrezno konstrukcijo strehe, močno streho, ki bo prenesla obtežbo ozelenitve, ter ustrezno izolacijo strehe, da ozelenitev ne bo vplivala na stanje objekta in kakovost bivanja v njem v negativnem pogledu.
Njene bistvene prednosti od "klasične" strehe so:

  • estetski izgled,
  • razširjen bivalni in delovni prostor visoke kakovosti,
  • okoljska sprejemljivost,
  • daljša življenjska doba hidroizolacijskih plasti ravne strehe. V vročem poletnem obdobju se hidroizolacija ne pregreva, bistveno hladnejši pa je tudi zrak v prostorih pod streho, kar ugodno vpliva na počutje in zdravje ljudi,
  • zaščita pred temperaturnimi šoki (drastično znižanje temperaturnih obremenitev) in udarci toče,
  • zaščita pred vse pogostejšimi in stopnjevanimi vremenskimi skrajnostmi – klimatsko varne zgradbe,
  • zaščita pred UV žarki,
  • izboljšana toplotna izolativnost in druge ekološke prednosti,
  • zadrževanje vode ob nalivih in zmanjšanje trenutne obremenitve na odtoke - kar 30% do 80% celotne količine meteorne vode lahko odteče v odtoke z znatno časovno zakasnitvijo,
  • dimenzije odtokov in kanalizacij so lahko manjše,
  • rastline na strehi so prirodni čistilec slabega zraka, zagotavljajo dodatno absorpcijo ogljikovega dioksida in produkcijo kisika, izboljšana je tudi mikroklima zaradi evaporacije in transpiracije,
  • dodatno izhlapevanje vode in s tem ohlajevanje objektov ter okolice objektov,
  • ni zadrževanja prahu in delcev ter posledičnega prenašanja z vetrom – vezanje in filtriranje prašnih delcev,
  • plasti ravne strehe so dodatna požarna zaščita,
  • zaščita pred poškodbami vetra,
  • izboljšana zvočna zaščita zaradi zvočne absorpcije, namesto zvočnih refleksij, ki so prisotne pri običajnih strehah,
  • naravni habitat za rastline in živali, torej za živa bitja, ki imajo malo možnosti preživetja v urbanih naseljih,
  • zaščita pred električnim smogom,
  • v plasteh ozelenjenih streh se uporablja veliko recikliranih gradbenih materialov. V sodobnem svetu predstavljajo gradbeni odpadki kar 40% delež vseh odpadkov.


Katere pa so slabosti zelene strehe?

  • Povezane so bodisi z višjo investicijsko ceno bodisi višjimi stroški vzdrževanja,
  • zaradi večje lastne teže in dodatne teže humusa, substrata, vegetacije ter zadrževane vode, moramo ojačati nosilne konstrukcije,
  • mnoge obstoječe ravne strehe prav zaradi povečanih obremenitev ne moremo spremeniti v ozelenjene,
  • stroški vzdrževanja znatno porastejo v kolikor želimo zasaditi zahtevne rastline, ki potrebujejo veliko nege; zalivanja, košnje, striženja, obrezovanja ipd.
  • popravila nepravilno in površno izvedenih ozelenjenih ravnih streh so praviloma povezana z visokimi stroški.


Odločitev o zeleni strehi
Zelene strehe so vsekakor primerna odločitev za ljudi, ki se zavedajo, kako pomembno je naravi vrniti, kar smo ji z gradnjo vzeli – del zelene površine. Z zelenimi strehami lahko v mesta vrnemo čim več narave in rastlinstva ter si tako tudi izboljšamo kvaliteto življenja.
Ugodni učinki ozelenitve streh so nedvomno takšni, da opravičujejo njihovo ceno. Poudariti pa je potrebno, da je postopek ozelenitve streh strokovno zahtevna naloga. Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali pa obstoječo streho, je potrebno izdelati projekt ozelenitve z vsemi potrebnimi detajli, opisi, izračuni in dokazili. V primeru obstoječe strehe je potrebno predhodno ugotoviti njeno nosilnost in gradbeno fizikalno stanje in ju po potrebi sanirati. Med sistemi ozelenitve je potrebno izbirati med tistimi, ki imajo dolgoletno tradicijo in so se v praksi že izkazali. Tudi izvedbo ozelenitve naj opravijo strokovnjaki.
Izkušnje po svetu pa potrjujejo nekatere od naštetih prednosti. Tako recimo evropske izkušnje kažejo, da je življenjska doba pravilno izvedenih ozelenjenih streh dvakrat daljša od klasičnih ravnih streh. Eksperimentalne meritve in teoretični izračuni v Kanadi so pokazali 26% manjšo porabo po energiji ogrevanja ali ohlajevanja v primerih ozelenjenih streh. Nemško mesto Berlin krije do 60% stroškov, povezanih z zasajanjem vegetacije ozelenjenih streh in namestitvijo inštalacij vodnega oskrbovanja vegetacije. Na drugem koncu sveta na Japonskem mestni odlok v Tokiu predpisuje vsaj 20% delež površin v izvedbi ozelenjene strehe, če je skupna površina strehe večja kot 1.000 m2.

Slika - Poslovni prostori podjetja Würth Künzelsau-Gaisbach, Nemčija, ekstenzivna ozelenitev, površina 2.300 m2
Slika - Tovarna Ford Motor Company, Dearborn, ZDA, ekstenzivna ozelenitev v oktobru 2002
Slika - Mestna hiša v Chicagu, ZDA, "Chicago City Hall", poslovna zgradba visoka 11 nadstropij, ca 67 m nad mestno ulico se razprostira ca 3.500 m2 ozelenjenih površin


Urška Č.

Vir: http://www.slonep.net/subareas, http://gcs.gi-zrmk.si/ozelenitevstreh, http://dne.enaa.com, Komercialno usposabljanje - tehnične aplikacije Ozelenjene strehe, september 2007, Fragmat in Optigrün die Dachbegrüner

sorodni članki


Komentarji: 0 

Dodajte komentar


Dodajte komentar
Ime:
Vsebina:
Prepiši kodo:
(upoštevajte velike in male črke)
Prosimo vas, da pri pisanju komentarjev niste žaljivi. Vaši prispevki naj ne vsebujejo izrazov, ki niso primerni za objavo.




Sreda
od 14 do 29 °C

Četrtek
od 16 do 30 °C

Petek
od 16 do 26 °C

Sobota
od 15 do 29 °C

Anketa

Se vam zdi vaša spletna stran učinkovita?
Da
Ne
Kako naj pa to vem?
Je nimam

    rezultat