| 

Aktualno

Uporaba domene s šumniki

Uporaba domene s šumniki

Domena je lahko sestavljena iz dovoljenih znakov in angleške abecede (od A do Z), številk (0 – 9) in znaka – (vezaja). Med dovoljene znake so ne tako dolgo nazaj, prišli tudi šumniki in drugi posebni znaki. Naša .si domena tako lahko uporablja poleg znakov angleške abecede tudi črke č, š, ž, ü, itd. Celoten seznam dovoljenih znakov najdete na spletni strani Arnes (http://www.register.si/idn/znaki.html). Domene, ki uporabljajo posebne znake, se imenujejo se tudi internacionalizirane (IDN) domene. Vprašanje, ki se ga želimo dotakniti v tej objavi pa je, kakšne so prednosti oziroma slabosti domen s šumniki. Pogledali bomo tudi kakšna domena je boljša z vidika optimizacije za spletne strani.

Najprej si lahko pogledamo teoretično situacijo, ko se odločamo dveh domenah, hisa.si in hiša.si. Obe domeni ciljata na isto ključno besedo, hiša, vprašanje pa je katera bo imela prednost na iskalnikih. Vprašati se moramo tudi, kako bodo na domeno gledali uporabniki in kaj pomeni uporaba ene ali druge variante za grajenje blagovne znamke.
Pogled iz uporabniškega vidika

Zanimivo bi bilo testirati, koliko uporabnikov bi v svoj brskalnik vpisal različico s šumniki ali različico brez šumnikov, če bi jih naročili, naj pogledajo domeno hiša.si. Domnevamo, da bi jih velik delež vpisalo kar hisa.si, ker do nedavnega za .si domeno internacionalizirane domene še niso obstajale. Problem bi se pojavil tudi pri uporabnikih, ki nimajo tipkovnice s slovenskim naborom znakov, ali pa dostopajo do spleta, nekje iz tujine. Prav tako domena s šumniki ne bi bila najboljša rešitev, če pričakujemo tudi obisk iz tujine, kjer ne poznajo šumnikov.

Pri pregledu nekaj domen s šumniki smo bili pozorni tudi na zapis v brskalnikih, pogledali pa smo jih z tremi najbolj uporabljanimi, Firefoxom, Internet Explorerjem in Google Chromom. Če začnemo z zadnjim, Google Chrome vse zapise šumnikov prevede v latinske znake, tako da imajo obliko xn--oln-eqa.si (čoln.si). Podobno naredi Firefox za .si, .net in .com domene, medtem, ko ima pri domeni .org zapis s posebnimi znaki (npr. hiša.org). Internet Explorer na drugi strani, pa zapisov ne spreminja za nobeno domeno, ampak jih prikaže v zapisu s posebnimi znaki, zato bi mogoče lahko rekli, da je najbolj prijazen za uporabnike, ki dostopajo do domen s šumniki.
Pogled na iskalnike

Če bi sebe postavili v vlogo uporabnika, ki išče informacije o hišah na iskalniku, ne bi mogli trditi kaj je bolje, ker bi to besedo le vpisali v iskalnik, ta pa bi nam ponudil najbolj relevantne informacije. Po hitrem pregledu nekaj pogostih ključnih besed s šumniki (hiša, nepremičnine, čaj, računovodstvo, itd.), na prvi strani zadetkov iskalnika Google nismo opazili nobenega rezultata, ki vsebuje šumnike v domeni. Najdemo pa jih od druge strani naprej, kar lahko pomeni, da take domene niso zapostavljene v iskalniku Google. V ozir je treba vzeti, da so domene s šumniki relativno nove, znano dejstvo pa je, da na uvrstitev na iskalnikih vpliva tudi starost domene.

Po brskanju na temo optimizacije IDN domen, smo naleteli na različna mnenja strokovnjakov. Nekateri uporabo teh domen odsvetujejo, drugi pa pravijo, da nimajo posebnih slabosti in se prav tako lahko uvrščajo visoko. Dober primer je npr. العاب-شمس.com, ki je po Alexinem ranku obiskanosti na 6,881 mestu (podatek za leto 2009).

Zaključili bomo s tem, da za uporabo domene s šumniki ni posebnih argumentov za, jih je pa kar nekaj proti. Uporabo domene s šumniki definitivno odsvetujemo v primerih, ko želite ciljati še na tujino. Uporabiti pa bi jo veljalo v primeru, da ciljamo lokalni trg, kjer pa so vse »standardne« domene že zasedene. Tukaj bi bila IDN domena lahko zelo dobra, seveda v primeru, da bomo naredili kvalitetno spletno stran in jo dobro optimizirali za iskalnike.
 

vir: optiweb.si

sorodni članki