| 

Uporabne informacije

Regres za leto 2010

Regres za leto 2010

V letošnjem letu znaša bruto znesek za izplačilo regresa najmanj v višini minimalne plače, to je 734,15 EUR. V kolikor v kolektivni pogodbi, ki zavezuje delodajalca, znesek regresa za letni dopust ni dogovorjen, je delodajalec dolžan delavcu izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače. Regres je vedno vezan na pravico do letnega dopusta.

131. člen Zakona o delovnih razmerjih pravi, da je delodajalec dolžan delavcu, ki ima pravico do letnega dopusta, izplačati regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače.

Regres se mora delavcu izplačati najkasneje do 1. julija tekočega koledarskega leta. Regres se lahko izplača v več delih.

S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, vendar najkasneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.

V primeru, da ima delavec pravico le do sorazmernega dela letnega dopusta, ima pravico le do sorazmernega dela regresa.

Zakon o delovnih razmerjih zagotavlja pravico do minimalnega letnega dopusta v posameznem koledarskem letu, ki ne more biti krajši kot 4 tedne, ne glede na to, ali dela delavec polni ali krajši delovni čas od polnega. Delavec, katerega delovna obveznost je razporejena na 5 delovnih dni v tednu, ima pravico do minimalnega letnega dopusta v trajanju 20 delovnih dni, delavec, katerega delovna obveznosdt je razporejena na 6 dni v tednu, pa minimalno 24 delovnih dni.
Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, vendar mora en del trajati najmanj dva tedna (162. člen ZDR). Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta do konca tekočega koledarskega leta, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.

Delavec pridobi pravico do letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev. Ko delavec izpolni pogoj šestmesečnega nepretrganega delovnega razmerja, pridobi na začetku vsakega koledarskega leta pravico do celotnega dopusta pri istem delodajalcu in ni potrebna izpolnitev tega pogoja vsako leto sproti.

Sorazmerni del letnega dopusta in regresa pa pripada delavcu v posameznem koledarskem letu za posamezni mesec in sicer 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela

- v kolikor v letu, ko je sklenil delovno razmerje, ni pridobil pravice do celotnega letnega dopusta
- če mu preneha delovno razmerje pred potekom roka, po katerem b pridobil pravico do celotnega letnega dopusta
- če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1. julijem

vir: mojračunovodja.eu

sorodni članki