| 

Uporabne informacije

Stres v podjetništvu

Stres v podjetništvu

Stres je neizogibna posledica življenja. Je reakcija telesa na morebitne škodljive dražljaje iz okolja. Ti dražljaji, tako imenovani "stresorji", lahko prihajajo iz različnih virov: delovno okolje, naravno okolje (hrup, vibracije), bolezen, žalost in drugi. Telo se nanje vedno odziva na enak način z alarmno reakcijo oziroma je organizem v stanju napetosti, pripravljen za »boj ali beg«. Takšno stanje izzove v organizmu vrsto bioloških pojavov, ki pa se jih zavedamo le delno: pospeši delovanje srca in dihanje, povečata se krvni tlak in mišična prekrvitev, povečajo se budnost, previdnost in pozornost, zmanjšata se občutek za bolečino in apetit. Te spremembe človeku omogočijo, da se čim bolje pripravi na obrambo ali beg pred nevarnostjo.

V današnjem času je stres naš vsakdanji spremljevalec. Živimo prehitro in površno, prav na vseh življenjskih področjih pa se od nas zahteva maksimum. Vedno se nam mudi in prepogosto si ne vzamemo dovolj časa zase. Prepuščeni sami sebi, brez samo kontrole se naenkrat znajdemo v vrtincu življenja, ki nas obrača na vse strani in sploh ne opazimo ali je takšno življenje tisto pravo, ki nas osrečuje in izpolnjuje. Ko ne moremo več obvladovati vseh življenjskih zapletov in okoliščin, v katere smo zašli, in ko nismo več kos vsem oviram na naši poti, se razvije stres. Vendar stres ni vedno negativen in ni nujno naš sovražnik. Človek določeno mero stresa potrebuje, da doživlja svoje življenje kot izpolnjeno in smiselno. Na primer zmagati na tekmovanju ali dobiti službo, za katero ste se potegovali je ravno tako stresno kot izgubiti tekmo ali ne dobiti službe. Biološke reakcije, ki se ob tem sprožijo, pa so povsem drugačne. Povečan stres pomeni torej večjo produktivnost, a le do neke mere.

Po dolgoletnih raziskavah znanstvenikov so podjetniki tista skupina ljudi, ki so med najbolj izpostavljenimi škodljivemu stresu. Podjetniško okolje je hitro spremenljivo in nepredvidljivo ter vedno pričakuje hitre odzive. Ravno spremembe pa so eden najpomembnejših povzročiteljev stresa. Če k temu dodamo še druge vsakodnevne obveznosti podjetnika, kot so sprejemanje pomembnih odločitev, časovne stiske, finančne težave in zaplete z zaposlenimi ter nenehne skrbi o prihodnosti podjetja, je jasno, da je stopnja stresa med podjetniki izredno visoka. Ker pa podjetniki veljajo za samozavestne, zelo ambiciozne in tekmovalne ljudi, ki sami vedno rešujejo svoje težave, pogosto pa še težave drugih, se redko zavejo, da so pod vplivom stresa, in da ga je nujno potrebno obvladovati, preden je prepozno in se pojavijo najprej simptomi, kasneje pa resne težave in bolezni.
Med telesne simptome stresa sodijo: povečan srčni utrip in občutek razbijanja srca, glavoboli (migrena), potne ali hladne dlani in stopala, prebavne motnje (slabost, zapeka, driska, vetrovi), izpuščaji na koži, občutek kratke sape, zadrževanje vdiha, suha usta, nespečnost ali preveč spanja, utrujenost, mišična napetost, bolečine in krči v mišicah, prehranjevalne motnje, pogosta potreba po uriniranju in drugi.
Čustvena znamenja stresa pa se kažejo v obliki: nerazumnost, pomanjkanje odločnosti, izguba smisla za humor, napetost, živčnost, depresivnost, potrtost, razdražljivost, neučakanost, jeza, agresivnost, čustvenost, nihanja razpoloženja in drugi.
Mentalni simptome stresa pa so: pozabljivost, zmanjšanje koncentracije, slabo presojanje, neorganiziranost, zamegljena predstava, pomanjkanje volje, matematične napake, težave pri razmišljanju, okrnjeno fantazijsko življenje, splošna slaba samopodoba.

Stresu se je sicer nemogoče popolnoma izogniti, ga je pa možno obvladovati. In sicer ko se pojavijo prvi simptome stresa, je potrebno takoj in ustrezno ukrepati, preden je prepozno in se razvijejo razne bolezni, kot posledice stresa. Pri preprečevanju stresa in odpravljanju njegovih posledic igra telesna aktivnost oziroma zadostna mera gibanja zelo pomembno vlogo. Lahko se naučite tudi raznih precej razširjenih in vedno bolj priljubljenih tehnik za sproščanje, ki vplivajo na spremembo odziva na stresno situacijo, naučijo vas premagovati prepričanja, ki vas omejujejo, se znebiti strahov, postati samozavestni in se veseliti izzivov, ki jih prinaša sleherni dan. Nujno je poskrbeti za primerno in zdravo prehrano, za dovolj vsakodnevnega počitka in spanja ter se odvaditi od zdravju škodljivih navad. Včasih pa lahko pomaga tudi pogovor s prijateljem ali dobra knjiga.

Ko enkrat obvladate stres in že poznate dejavnike oziroma "stresorje", ki so krivi, da ste pod stresom, je pametno, da se zazrete vase in poskušate spremenite tiste vedenjske vzorce in navade, ki vas spravijo do stresnih situacij. Predvsem je pomemben odprt in pozitiven odnos do sebe, svojih sodelavcev, drugih ljudi in sveta okoli sebe. Večkrat se je enostavno potrebno pomiriti s situacijo, ki je pač ne morete spremeniti. Pri obvladovanju stresnih situacij je zelo pomembno, da znate in zmorete načrtovati svoj čas ter da se v nekaterih primerih naučite reči "ne", ko česa ne zmorete ali ne obvladate. Veliko podjetnikov namreč vedno spremlja občutek, da ne morejo zaupati dela drugim, ker ga ne bodo opravili tako dobro, tako učinkovito in tako temeljito kot oni sami. Zato se je potrebno soočiti z dejstvom, da je kdaj treba prepustiti pobudo in delo tudi drugim, ki ga bodo mogoče celo boljše opravili namesto vas in ga boste zato tudi pohvalili ter se pri tem ne boste počutili odrinjene ali prikrajšane za lasten poslovni uspeh.

Vir: razne strokovne literature

Urška Č.

sorodni članki