| 

Aktualno

Za posojila podjetjem bo porabljeno vseh 200 milijonov evrov

Za posojila podjetjem bo porabljeno vseh 200 milijonov evrov

Mala in srednja podjetja lahko za financiranje rednih mednarodnih poslov in obratnega kapitala v bankah zaprosijo za posojilo do 300 tisoč evrov

SID banka ima za kreditiranje podjetij od konca minulega leta odprti dve posojilni liniji, na katerih je prek poslovnih bank na voljo skupno 200 milijonov evrov dodatnih sredstev. Prvih sto milijonov je med finančno in gospodarsko krizo namenjenih kreditiranju mednarodnih - večinoma izvoznih - poslov velikih in srednjih podjetij, drugih sto pa za redno poslovanje in financiranje obratnega kapitala srednjih in malih podjetij.

Kot pravi član uprave Jožef Bradeško, je SID banka k sodelovanju pri dodeljevanju posojil - ki so zaradi slabo delujočega medbančnega trga posojil za banke in podjetja v zaostrenih razmerah toliko bolj zanimiva - povabila vse banke, ki poslujejo v Sloveniji. Tiste, ki so se odločile za eno ali obe vrsti sodelovanja, navajamo v tabeli.

Bradeško ocenjuje, da so bili odzivi dobri in da bo za kreditiranje pod določenimi pogoji porabljenih vseh 200 milijonov evrov. "SID banka je poslovnim bankam že nakazala tako rekoč vsa sredstva. Poročila o tem, koliko teh sredstev so poslovne banke odobrile podjetjem, bomo po pogodbenih določbah pridobili do konca januarja," pravi Bradeško in dodaja, da v bližnji prihodnosti dodatnih posojilnih linij za zdaj ne načrtujejo. "Sproti pa spremljamo razmere in koordiniramo ukrepe s krizno skupino ministrov in ministrstvom za finance ."

Pogoji kreditiranja za podjetja

Pogoji, pod katerimi lahko podjetja zaprosijo za posojilo iz posojilne linije pri eni izmed poslovnih bank, so razmeroma jasni. Za posojilo za financiranje rednega poslovanja in obratnih sredstev na primer ne more zaprositi malo ali srednje podjetje, ki je v finančnih težavah, stečajnem postopku ali postopku sanacije, niti podjetje v prisilni poravnavi. Malo in srednje podjetje lahko zaprosi za največ 300 tisoč evrov posojila, za velika podjetja pa najvišji možni znesek ni fiksno določen.

Podjetja lahko zaprosijo za posojilo za financiranje že odobrenih ali novih posojilnih mednarodnih poslov. Končna obrestna mera banke, ki jo zaračuna podjetjem, ne sme presegati šestmesečnega EURIBOR s pribitkom 2,7 odstotka, ročnost posojila pa mora biti najmanj šest mesecev, a je zaželena daljša. Pol leta je tudi najkrajši zahtevani moratorij na odplačilo glavnice. Presoja posojilnih tveganj za odobritev posojila podjetju je v pristojnosti poslovne banke, ki odobri posojilo končnemu uporabniku.

Izdaja obveznic tudi že letos

SID banka je še pred koncem prejšnjega leta izdala obveznice v vrednosti 250 milijonov evrov, 9. januarja pa je ponudila še drugo zaporedno izdajo obveznic prav tako v vrednosti 250 milijonov evrov in z enako - triletno ročnostjo, s čimer je povečala celotno izdajo svojih obveznic na 500 milijonov evrov. Namen izdaje je zagotoviti dolgoročne bančne vire, s katerimi bodo banke - kot že omenjeno - lahko financirale gospodarstvo. Vire, ki jih SID banka zbere s prodajo obveznic, namreč takoj plasira v banke. Poleg bank so vpisniki in kupci obveznic lahko le še pokojninski skladi in zavarovalnice.

Bradeško na vprašanje, ali se mu zdijo dosedanji ukrepi države in finančnih oblasti pravi za zajezitev finančne krize, ki se seli v gospodarstvo, odgovarja, da je pomembno tudi, da vsaka izmed finančnih ustanov prevzame svoj del bremen, saj se teža reševanja krize s tem razporedi na več ramen.


Lansko poslovanje SID banke

Bilančna vsota SID banke je na zadnji dan leta 2007 znašala 1.248 milijonov evrov, 31. oktobra 2008 pa 1.702 milijona evrov. Načrt za lani je bil predvidoma presežen, bilančna vsota pa naj bi do konca leta za tretjino presegla lansko. Za leto 2009 se glede na pričakovano nadaljevanje finančne in gospodarske krize in večjo vlogo SID banke predvideva nadaljnja rast. V prvih 11 mesecih leta 2008 je bruto dobiček SID banke znašal 4,56 milijona evrov.

SID banka je v imenu in za račun države leta 2007 realizirala obseg zavarovanih izvoznih posojil in naložb v vrednosti 530 milijonov evrov, v prvih desetih mesecih lani pa v vrednosti 888 milijonov evrov, kar je 67 odstotkov več kot v istem obdobju predlanskim. Letos se zaradi finančne krize in upočasnjene gospodarske aktivnosti pričakuje počasnejša rast ali stagnacija na področju obsega zavarovanih poslov in hkrati povečanje škod.

Skupina SID banke je v predpreteklem letu zavarovala za 4.752 milijonov evrov poslov, trend pa je naraščal tudi lani. V prvih treh četrtletjih je zavarovala za 5,3 milijarde evrov poslov, kar je 12 odstotkov več kot v vsem predlanskem letu. Na ravni skupine se za letos pričakujeta stagnacija obsega zavarovanja in rast obsega škod.

Vir in informacije: Finance, 19.1.2009, www.finance.si, Avtor: Borut Pust

sorodni članki