| 

Uporabne informacije

Obveznosti delodajalca do delovne knjižice zaposlenega

Obveznosti delodajalca do delovne knjižice zaposlenega

Obvezen dokument vsakega zaposlenega je delovna knjižica, katero v skladu z zakonom v času veljavne pogodbe o zaposlitvi hrani in z njo razpolaga delodajalec, pri katerem je delavec zaposlen. V zvezi s tem se pogosto pojavljajo vprašanja, ki jih skupaj z odgovori, ki jih je podalo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve RS, predstavljamo v nadaljevanju.

 
Pogosta vprašanja glede delovne knjižice:
 
1. Kaj lahko storim, če mi delodajalec ob prenehanju delovnega razmerja noče izročiti delovne knjižice?
 
V petem odstavku 226. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/2002; ZDR) je določeno, da mora delodajalec takoj po prenehanju veljavnosti pogodbe o zaposlitvi proti potrdilu o prejemu vrniti delovno knjižico. V primeru kršitve navedene določbe zakona ima inšpektor za delo na podlagi drugega odstavka 227. člena ZDR po opravljenem inšpekcijskem nadzoru pravico in dolžnost z odločbo delodajalcu odrediti, da zagotovi izvajanje zakona. V 16. točki prvega odstavka 231. člena ZDR je predvidena tudi denarna kazen v primeru take kršitve s strani delodajalca.
 
2. Glede na to, da je delovna knjižica dokument, ki ga ima delavec, me zanima ali ta dokument lahko hranim doma in z njim osebno razpolagam?
 
V 224. členu Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 42/2002; ZDR) je delovna knjižica predpisana kot obvezen dokument, ki je javna listina in ki ga mora imeti delavec. V skladu s 1. odstavkom 226. člena ZDR mora delavec delodajalcu izročiti delovno knjižico ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi. Delodajalec mora delavcu izdati pisno potrdilo o prejemu delovne knjižice.
 
ZDR v 3. odstavku 226. člena določa, da ima delodajalec delavčevo delovno knjižico v hrambi, na izrecno zahtevo delavca pa mu jo mora proti podpisu o prejemu izročiti. 5. odstavek 226. člena ZDR pa določa, da mora delodajalec vrniti delavcu delovno knjižico takoj ob prenehanju veljavnosti pogodbe o zaposlitvi, in sicer proti potrdilu o prejemu.
 
Vsebinsko enaki določbi najdemo tudi v 24. in 25. členu Pravilnika o delovni knjižici (Uradni list RS, št. 28/1990, 31/1991-I, 47/1992, 14/1995 in 57/1998), pri čemer naj omenimo, da v skladu z 2. odstavkom 24. člena osebe, ki opravljajo samostojno dejavnost, hranijo delovno knjižico sami.
 
3. Kje oziroma kdo mi bo zaključil delovno knjižico?
 
V skladu s 14. členom Pravilnika o delovni knjižici (Uradni list RS, št. 28/1990, 31/1991-I, 47/1992, 14/1995 in 57/1998) se v delovno knjižico vpisujejo podatki o delovnem razmerju, ki jih vpisujejo delodajalci. To pomeni, da delovno knjižico delavcu »zaključi« njegov vsakokratni delodajalec. Poleg tega se v delovno knjižico vpisujejo tudi podatki o opravljanju samostojne dejavnosti, ki jih vpisujejo pooblaščeni delavci upravne enote. Podatke o času nezaposlenosti, ki se všteva v zavarovalno dobo, vpisuje Zavod RS za zaposlovanje, podatke o priznani posebni dobi ter o naknadno priznani zavarovalni dobi pa Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
 
 
Vir: Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve

sorodni članki