Audi zmagal v seriji Le Mans

• Prva zmaga za Audi R10 TDI v seriji Le Mans
• Capello in McNish uspešna v Silverstonu
• Naslovi prvakov za Audi in dvojec Prémat/Rockenfeller

Ingolstadt/Silverstone – Po zmagoslavju na dirki 24 ur Le Mansa in osvojitvi naslova v ameriški seriji Le Mans je Audiju z dirkalnikom R10 TDI uspela še ena mojstrovina: na 1000-kilometrski preizkušnji v Silverstonu (Velika Britanija) si je ekipa Audi Sport Team Joest z zmago in četrtim mestom zagotovila tudi naslov prvaka v evropski seriji Le Mans.

Pred rekordnim občinstvom (53.000 gledalcev ob koncu tedna) sta Dindo Capello (Italija) in Allan McNish (Škotska) svoji ekipi za zaključek sezone z Audijem R10 TDI z več kot 478 kW (650 KM) privozila prvo zmago v seriji Le Mans. Alexandre Prémat (Francija) in Mike Rockenfeller (Nemčija) sta se s četrtim mestom uvrstila na sam vrh v skupni razvrstitvi med vozniki v razredu LM-P1. Audi je osvojil tudi konstruktorski in ekipni naslov.

Dirkalnika Audi R10 TDI ekipe Audi Sport Team Joest sta vse od štarta držala tempo obeh Peugeotov 908 in Francozov nista spustila izpred oči. Peugeotov voznik Nicolas Minassian se je v dvoboju z Allanom McNishem zavrtel že v prvem ovinku, kasneje pa je odstopil zaradi nesreče.

Po predčasnem odstopu edinega resnega tekmeca za naslov prvaka bi Alexandru Prématu in Mikeu Rockenfellerju za 1. mesto v skupni razvrstitvi zadoščalo že 6. mesto. Oba voznika sta bila večino dirke v vodstvu in sta se brez tveganja približevala zmagi, ko sta se morala 20 minut pred koncem dirke zaradi okvare na zadnji desni kolesni obesi nenačrtovano ustaviti v boksu. Zaradi izjemno hitrega popravila je dirkalnik s štartno številko 2 izgubil samo 4 kroge.

Rahlo trčenje in kazen (stop-and-go) zaradi prehitevanja pri rumeni zastavi sta v zadnjem krogu poskrbela za dodatno napetost. Na koncu sta Prémat in Rockenfeller vendarle osvojila 4. mesto in s tem tudi naslov prvakov.

Izjemno razburljiva je bila tudi zmagovalna vožnja Dinda Capella in Allana McNisha. S hitrim postankom v boksih je ekipi Audi Sport Team Joest z Audijem R10 TDI v 2. uri dirke uspelo prehiteti vodilni Peugeot. Ko je Peugeotov voznik Stéphane Sarrazin po tem, ko je stezo zapustil varnostni avto, v 1. ovinku po zunanji strani poskušal prehiteti Capella, je prezgodaj zavil in trčil z Audijem. Capella je tako kot Sarrazina odneslo s steze; zaradi peska in prerezane pnevmatike je izgubil 3 kroge.

Capellu in McNishu se je s konstantno hitrimi krogi, dobro strategijo in optimalnimi postanki v boksih uspelo s 17. mesta ponovno prebiti v ospredje ter 20 minut pred koncem tekme prevzeti vodstvo. S tem sta bili prva zmaga Audija R10 TDI v seriji Le Mans ter osvojitev konstrukcijskega naslova popolni.

Vir: Porsche Slovenija