| 

Uporabne informacije

Nočitve gostov strošek podjetja?

Nočitve gostov strošek podjetja?

Kako je z nočitvami, ko podjetje organizira dogodek za neko drugo podjetje? Povabljenih je več gostov, imajo predavanja, sledi okrepčilo in nočitev v hotelu. Če je organizacija narejena v Zagrebu z najemom dvorane in nočitvami, kako je potem z davčnim odtegljajem?

Podjetje, ki organizira takšen dogodek, lahko z vidika DDV opredelimo v odvisnosti od storitev, ki jih ponuja, bodisi kot potovalno agencijo (ki je z vidika DDV upravičena do posebne ureditve za potovalne agencije po 97. do 100. členu Zakona o davku na dodano vrednost (v nadaljevanju ZDDV-1)), bodisi kot drugačnega ponudnika storitev (torej ponudnika, ki ni upravičen do ugodnejše davčne obravnave).

Kot bomo prikazali v nadaljevanju, se storitve z vidika DDV obravnavajo različno, pri čemer pa se končna cena za naročnika storitev praviloma ne razlikuje.

V primeru, da podjetja ni mogoče opredeliti kot potovalne agencije, saj storitve, ki jih ponujate, niso pretežno turistične narave. Ker storitev nočitve, ki ste jo naročili pri slovenski hotelski verigi, uporabite v zvezi z zagotavljanjem storitev naročniku, si v tem primeru lahko v celoti poračunate DDV - enako velja za stroške povezane s prehrano, ki jo zaračunate naročniku in stroške v zvezi s pogostitvijo in zabavo ob poslovnih in drugih stikih. V tem primeru bi vaša družba na izdanem računu obračunala DDV na celotno vrednost opravljene storitve. Pri tem opozarjamo, da mora račun, ki ga izdate tujcu praviloma zadostiti pogojem verodostojnosti knjigovodske listine - torej, da mora biti iz njega jasno razvidna narava in obseg poslovnega dogodka, ki je na računu zaračunan.

V primeru, da bi vašo družbo lahko opredelili kot potovalno agencijo in bi upoštevali 97. do 100. člen ZDDV-1, pa bi morali upoštevati nekoliko spremenjen način zaračunavanja teh storitev. 100. člen ZDDV-1 namreč določa, da potovalna agencija nima pravice do poračuna vstopnega DDV na storitve, ki so si jih zaračunali drugi davčni zavezanci, hkrati pa v skladu z 98. členom ZDDV-1 zaračuna DDV samo v višini razlike v ceni, ki jo doseže.

V primeru, da boste račun za turistične storitve prejeli iz Hrvaške, se lahko družba na Hrvaškem izogne obračunu DDV na določene turistične storitve, če jih zaračuna naročniku, pravni osebi v tujino (predlagam, da preverite ali to še vedno velja). V primeru, da bi bila Hrvaška družba dolžna na računu obračunati hrvaški DDV, bi le-ta povečeval vaš strošek (ne bi si ga mogli poračunati), pri zaračunavanju teh storitev naprej naročniku v drugo državo EU, bi se takšne storitve, če je vašo družbo mogoče opredeliti kot potovalno agencijo, lahko štele kot oproščene storitve (prvi odstavek 99. člen ZDDV-1).

V vseh ostalih primerih pa zaradi načina zaračunavanja storitev menimo, da se ne boste mogli izogniti obračunu DDV v Sloveniji. Na računu, ki ga boste izdali naročniku iz druge države EU, boste tako dolžni na vrednost zaračunanih storitev obračunati tudi DDV, ki bo za naročnika predstavljal dodatni strošek.

Vir: Računovodski in davčni nasvet

sorodni članki