| 

Aktualno

V Sloveniji vse manj prostih delovnih mest

V Sloveniji vse manj prostih delovnih mest

Po podatkih Statističnega urada RS  je bilo v 2. četrtletju 2008 prostih delovnih mest v povprečju 8.363, zasedenih delovnih mest pa 838.926.

Nižja stopnja prostih delovnih mest
Stopnja prostih delovnih mest je v 2. četrtletju 2008 znašala 1,0 %, kar je za 0,1 odstotne točke manj kot v predhodnem četrtletju, hkrati pa je ta stopnja za 0,2 odstotne točke nižja kot v 2. četrtletju lanskega leta. Najvišjo stopnjo prostih delovnih mest smo zabeležili v gradbeništvu (F), in sicer 2,3-odstotno.
V poslovnih subjektih oziroma v njihovih enotah, ki imajo več kot 10 zaposlenih oseb, je stopnja prostih delovnih mest znašala 0,9 %, kar je enako kot v predhodnem četrtletju. V primerjavi z enakim četrtletjem lanskega leta pa je ta stopnja nižja za 0,3 odstotne točke.

Največ prostih delovnih mest v gradbeništvu
Od leta 2001 ter do konca leta 2006 je bilo običajno največ prostih delovnih mest razpisanih v predelovalnih dejavnostih (D). V letu 2007 in vse do sedaj pa je bilo največ prostih delovnih mest razpisanih v dejavnosti gradbeništvo (F). Tako smo v 2. četrtletju 2008 zabeležili skupaj 8.363 prostih delovnih mest, od tega kar slabo četrtino (2.040) v dejavnosti gradbeništvo (F).

Znatno več prostih delovnih mest v izobraževalni dejavnosti
Za 2. četrtletje leta je značilno, da se občutno poveča število prostih delovnih mest v dejavnosti izobraževanje (M). Tokrat smo zabeležili 524 prostih delovnih mest, kar je za slabih 30 % več kot v predhodnem četrtletju. Drugo četrtletje je namreč obdobje, ko se zaključuje šolsko leto in vzgojno-izobraževalne ustanove začnejo iskati novo delovno silo za naslednje šolsko oziroma študijsko leto. Kljub večjemu povpraševanju po delovni sili v izobraževanju (M) opažamo, da se v jesenskih mesecih število zasedenih delovnih mest ne poveča, ampak ostaja bolj ali manj nespremenjeno. Iz tega lahko sklepamo, da delodajalci nadomestijo predvsem tiste zaposlitve, ki so sklenjene za določen čas, saj je prav v izobraževanju število le-teh nad slovenskim povprečjem.

Število zasedenih delovnih mest se še povečuje
Od 2. četrtletja 2006 je zabeležena stalna rast števila zasedenih delovnih mest. Glede na 1. četrtletje 2008 se je število zasedenih delovnih mest v 2. četrtletju povečalo (za 9.812) in je v povprečju znašalo 838.926. To število se je v primerjavi s prejšnjim četrtletjem najopazneje povečalo v dejavnostih gradbeništvo (F), za slabih 4.000, ter v dejavnosti poslovanje z nepremičninami (K), za slabih 2.000 delovnih mest.
Kljub vsemu pa je največ (230.218) zasedenih delovnih mest v predelovalnih dejavnostih (D), kar predstavlja 27 % vseh zasedenih delovnih mest v Sloveniji.

Vir: Statistični urad RS, avtorica: Nuška Brnot

sorodni članki