| 

Uporabne informacije

Ne zvonite po toči!

Ne zvonite po toči!

Vam naslednji prizor zveni znano? Na dnu garderobne omare se skriva oblačilo, ki se vam sploh ne poda, a ga nočete zavreči, ker ste zanj zapravili pravo premoženje. Razlog, ki je spodbudil tako slabo odločitev, imenujemo "prevara izgubljenih stroškov".

V 80. letih minulega stoletja sta Hal Arkes in Catherine Blumer u Državne Univerze Ohio pokazala, kako lahko nas je potegnii za nos. Skupino študentov sta prosila, naj si predstavljajo, da so vplačali smučarski vikend in zanj odšteli 100 dolarjev, kmalu zatem pa odkrili cenejšo ponudbo - le 50 dolarjev za vikend v boljšem smučarskem središču. Šele ko so vplačali oba smučarska vikenda, so jim povedali, da obe ponudbi veljata za isti dan. Presenetljivo, toda večina študentov se je odločila za manj privlačno, a dražjo ponudbo, saj so zanjo odšteli več denarja.

Razlog, ki se skriva za tem, je preprost: več denarja, ki ga v nekaj vložimo, bolj smo na to navezani. Naložba pa ni nujno le denarna. Kdo bi nadaljeval z branjem knjige, ki nas že na začetku dolgočasi?
Zapomnite si: kar je bilo, je bilo. "Kadar že na začetku projekta razmišljate o tem, ali ga boste sploh izpeljali do konca, je najverjetneje najbolje, da ga kar takoj prekinete", pravi Arkes.

Sledi 9. nasvet za boljše odločanje: Omejite svoje možnosti

Vir: povzeto po reviji New Scientist Magazine, maj 2007, članek 10 poti do boljšega odločanja, Readers Digest, avgust 2008, prevod M. Makovec

sorodni članki