| 

Uporabne informacije

Pazljivo spremljajte igro

Pazljivo spremljajte igro

Pri svojih odločitvah se včasih držimo dejstev, ki so popolnoma nepomembna. V raziskavi "učinek sidra", ki sta jo opravila Daniel Kahneman in pokojni Amos Tversky, sta sodelujoče prosila, naj ocenijo, kolikšen je odstotek, ki ga v organizaciji Združenih narodov predstavlja število afriških držav. Preden so odgovorili na vprašanje, so morali zavrteti kolo, na katerem so bile številke od nič do sto, in povedati, ali je številka, kjer se je ustavilo kolo, večja ali manjša od odstotka v pravilnem odgovoru. Sodelujoči pa niso vedeli, da je bilo kolo predelano tako, da se je ustavljalo le na dveh številkah: na 10 in 65. To z zastavljenim vprašanjem sicer ni imelo nikakršne zveze, je pa zelo vplivalo na odgovore sodelujočih. Tisti, pri katerih se je kolo ustavilo na številki 10, so kot odgovor navedli 25%. Tisti, pri katerih pa se je kolo ustavilo na številki 65, so delež ocenili na 45%. Jasno je, da so odločitev prilagajali številkam na kolesu.
Enako se zgodi, ko v trgovini zagledamo napis "znižano". Prvotna cena deluje kot "sidro", s katerim primerjamo nižjo ceno, pri čemer se nam nova cena zdi izjemno ugodna, čeprav izdelek sploh ni poceni.
Kako lahko takšne odločitve z "učinkom sidra" preprečimo? Temu boste le težko kos, priznava Tom Gilovich, psiholog iz Univerze Cornell v New Yorku. Ena od možnosti je, da si ustvarite svoja merila, svoja "sidra", s katerimi boste primerjali nove odločitve.

Sledi: 6. nasvet za boljše odločanje: Varujte se vpliva družbe

Vir: povzeto po reviji New Scientist Magazine, maj 2007, članek 10 poti do boljšega odločanja, Readers Digest, avgust 2008, prevod M. Makovec

sorodni članki